Hürriyet yazarı: CHP’de Kılıçdaroğlu, Toprak ve İmamoğlu ekipleri savaşıyor

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, “CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan Toprak ve Ekrem İmamoğlu ekiplerinin savaştığını” yazdı. 

“CHP’nin kaynadığını” ifade eden Bayer, şunları kaydetti:

“Hangi gruplar diye sorarsanız: Ekrem İmamoğlu ile Erdoğan Toprak ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında demek gerekiyor. En sessizi Toprak çünkü Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasındaki çekişmenin sonucuna göre pozisyon alacağı biliniyor. Yani ilçe ve il seçim sonuçlarına göre tercih yapacak.

Geçen hafta dört ilçe kongresi yapıldı, bunlar Beylikdüzü, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa ve Tuzla. Kongreler bu hafta da sürecek. ‘Çekişme beklenenden de öte’ diye konuşuyor üyeler.

Soru soran çok. İstanbul örgütünde gruplar kimlerden oluşuyor diye.

1- Genel Başkan (Kemal Kılıçdaroğlu)

2- Ekremgiller (İmamoğlu)

3- Toprakgiller (Erdoğan)

Böyle tabir ediyorlar.

En oynak ‘güç’ Erdoğan Toprak, peki hangi ilçeleri elinde tutuyor: Tuzla, Kartal, Bahçelievler, Beşiktaş. (Bunlar nüfus bakımından ağırlıklı ilçeler.) Sonrası daha zayıf olan Zeytinburnu, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Güngören.

Toprak ile İmamoğlu aslında birbirlerine yakın, güç dağılımına göre ‘kayma’ yapabilirler. Ancak ikisi de açık tavır ortaya koymuyor şimdilik. Örneğin, Bahçelievler’de…

İlçe Başkanı Özgür Çelik’i İmamoğlu il başkanlığına ‘hazırlamak’ istiyor, Toprak da belediye başkanı olmasını düşünüyor. Bahçelievler’de dengeler her zaman değişebilir. Aday çok, aday adayı çok. İl Yönetim Kurulu üyesi Gökmen Güneş, -İmamoğlu kendisini başka bir ilçeye aday olarak önerebilir-. Bahçelievler’de başkan adaylığı için yarışabilecek isimler: Turan Aydoğan, Seyhun Şahin ve M. Ali Özhan.

Beşiktaş Başkan Yardımcısı İnan Güney Beyoğlu’na verilebilir. Eski Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’a Beyoğlu adaylığının götürülebileceği öne sürülüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir