Tunceli Belediyesi’nde Çalışanlara Yüzde 85 Zam!

TKP’li Tunceli Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeyle çalışanların maaşına yüzde 85 zam yapıldı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışanların maaşlarının 21 bin TL’yi aşacağını belirtti, “Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek’ dedi.

TKP’li Tunceli Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında 63 çalışanı kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre, sözleşmeyle 01.03.2023 ile 28.02.2024 tarihleri arasında norm kadro işçilerine aldıkları günlük yevmiye ve sosyal haklara 01.03.2023 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 85 zam yapıldı.

Sözleşmeyle ayrıca çalışanlara günlük 6 TL yol ücreti yardımı yapılması da imza altına alındı.  Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, taşeron şirket işçilerinin haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerinin ardından ağustos ayı itibariyle işçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceği bilgisini paylaştı.

“Maaşlar 21 bin 200 lira civarına çıkartıldı”

Yapılan sözleşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan TKP’li Başkan Maçoğlu, şunları söyledi:

“Bileşenlerimiz ile yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla haziran ayında yapılacak sözleşmenin ardından ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır.

İhaleyle yapabileceğimiz bütün giderleri işçilere vererek ve onları destekleyerek daha iyi, ucuz ve kaliteli bir iş yapılıyor. Kadrolu işçilerimize yüzde 85 zam ile 11 bin 500 lira olan maaşları 21 bin 200 lira civarına çıkartıldı.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir