Binlerce Kişinin Haberi Bile Yokken Evi ve Arabası Satıldı! Siz de Sahte Vekaletle Tapunuzu Kaybetmemek İçin Bu İşlemi Yapın

Bazı dolandırıcılık çeteleri, noter ya da tapuda bulunan memurlarla anlaşarak ya da buradaki çalışanları tehdit yoluyla kendi hazırladıkları sahte vekalet ve kimlik kartları ile gerçek kişilerin ev ve arabaları için satış işlemi başlatabiliyor.

Mülk sahipleri durumun farkına vardığında, dolandırıcılar çoktan evi ya da arabayı birilerine satmış ve para ile kayıplara karışmış oluyor. Bu tür örneklerde mağdur aileler, yıllarca süren mahkemelerde haklarını arama yolunu tercih ediyor.

DOLANDIRILANLARIN EVLERİNİ GERİ ALMASI 15 YIL SÜRÜYOR

Türkiye’de yaşanan bazı vakalarda, dolandırıcı olan şahısların, mağdur üzerinden sahte vekalet çıkararak tek bir kişinin 10’un üzerindeki taşınmazını yarı fiyattan sattığı ortaya çıkarken, dolandırıcılığın anlaşılması ise aylarca sürmüştü. Bu tür dolandırıcılık yöntemine maruz kalanların taşınmazlarını geri alması 15 yıl kadar sürebiliyor.

E-DEVLET’TEN ALINACAK ÖNLEMLE BU DOLANDIRICILIĞA YAKALANMAMAK MÜMKÜN

Yalnızca birkaç dakikada e-Devlet aracılığıyla alınacak önlemler, sahte vekalet aracılığıyla yapılacak dolandırıcılıkların önüne geçebiliyor. Bu yöntemin ardından adınıza sahte vekalet düzenlenmiş olsa da, kimse sizin onayınız olmadan ev ve arabalarınızı satamayacak.

Tapuya gitmediğiniz halde sizin adınıza hiçbir işlemin yapılmaması için şu adımları yapmanız gerekiyor:

e-Devlet’e girin. Arama butonuna “Web Tapu” yazın ve karşınıza çıkan “Web Tapu İşlemleri” sayfasına tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir