Eski Bakan Nureddin Nebati’nin Sözlerini Özgür Demirtaş Hatırlatınca Tartışma Sosyal Medyaya Damga Vurdu

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin seçimlerden  önceki söylemleri sosyal medyada yeniden hatırlanınca Prof. Dr. Özgür Demirtaş da tepkisiz kalamadı. Nebati, Demirtaş’a cevap verince diyalog sertleşti.

2021 yılı sonlarında göreve gelen Hazine ve Maliye eski Bakanı Nureddin Nebati, ekonominin sorunlu dönemlerinden sorumlu görülmüş, kendisi de zor zamanlar geçirmiş olacak ki 2023 seçimlerinin ardından milletvekili seçilince görevi bir “oh” çekerek Mehmet Şimşek’e devretmişti.

Nureddin Nebati’nin ekonominin başında olduğu dönemlerde kur atakları ve enflasyonda çılgın bir yükseliş yaşanırken, bir çok söylemi de “ekonomi gözlerdeki pırıltıdır” başta olmak üzere gündemi belirlemişti.

Günümüzde de ekonomideki zorlukların başladığı dönem olarak görülen Nureddin Nebati’nin görev sürecinde söylediği sözler halen hatırlanırken, bugün yeniden seçimler öncesinde sarf ettiği sözler yeniden gündem oldu.

Nebati’nin mayıs ayında seçimlerden önce söylediği “Onlar, faizleri yükselterek Türkiye’nin kanını emenlere büyük olanaklar sağlamak için ellerinden gelen her türlü şeyi yaparken biz, ‘Faizleri indireceğiz’ dedik. Hiç kimseye boyun eğmedik çünkü ezan susmaz, bayrak inmez dedik” sözleri birçok sosyal medya hesabında hatırlandı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş da Nureddin Nebati’nin bu sözlerinin yeni olduğunu sanarak cevap verdi. Sonrasında bu cevabı silse de Nebati’den de tepki gecikmedi.

Özgür Demirtaş, sonrasında sildiği Nebati’ye yönelik eleştirilerini şu şekilde sıraladı:

Faizi Enflasyonun Altına İndirdiniz:– Enflasyonu Patlattınız.– Ev Fiyatlarını Uçurdunuz Barınma Sorunu Çıktı.– Araba Fiyatlarını Çıldırttınız, 2. El 1. Elden Pahalı oldu.– Süt Fiyatlarını uçurdunuz. Millet Kızmasın diye fiyat limiti koydunuz. Bu sefer insanlara hayvanlarını kestirttiniz.– Enflasyonu patlatınca, daha patlamasın diye elimizdeki en değerli şey olan rezervleri sattınız.– Rezerv Bitince, TL daha çok çökmesin diye, şu anda ne büyük bir BELA olduğunu anladığınız KKM’yi getirdiniz.– Faizleri indirdiğiniz için şimdi ÇOK daha fazla arttırmak zorunda kaldınız.– Yapmayın, Etmeyin diye yalvaran bu ülkeyi çok seven insanların üzerine Trolleri saldınız.Ve hala konuşuyorsunuz, İNANILMAZ!Ben de konuşmayacam artık diyorum ama bunları görünce tansiyonum fırlıyor 🙁 Yemin ederim Ülke gündemini beynimden tamamen silmek istiyorum. Yeter Artık…

Nureddin Nebati de Özgür Demirtaş’ın bu yazdıklarına kayıtsız kalmadı ve “Ahlaksız müfteri troller insanlar gördüm. Ama böyle alçakça yalan söyleyen hoca kılıklı insanları görmek midemi bulandırıyor. Ne zaman açıklama yapmışım? Yazıklar olsun. Siz ve yalan haberi yazan site yalan dolan ve iftiralarınızda boğulun” ifadeleriyle cevap verdi.

Tabi Özgür Demirtaş bu, durur mu? “Hoca yapıştırdı cevabı” misali sildiği paylaşımın ardından eski Bakan’a şunları söyledi:

Sayın Nureddin bey,Onu bana değil haberi yapan siteye söyleyeceksiniz. Ben mi haberi yapmışım? Ben bunları söylediğinizi yazan haberi okuduğum zaman yazdım yazdıklarımı.Ayrıca faizi tüm akademik nosyonların aksine ben mi indirdim?Eğer böyle bir şey söylemediğinizi söylüyorsanız ben de yazdıklarımı siliyorum. Siz de bu yalan haberleri sildirin lütfenSon olarak Hoca kılıklı ne demek? Size yakışan bir üslup değil bu.Ben samimi olarak izlediğiniz ekonomi politikasının ülkeye ağır tahribat verdiğine inanıyorum. Bakın bugün eğer hem Faizler, hem Dolar, hem Enflasyon aynı anda arttı ise Naci Ağbal sonrası yapılan politikalar nedeni ile arttı. Keşke yapılmasaydı.

Sonrasında Özgür Demirtaş, Nureddin Nebati’yi etiketlese de Nebati’den cevap gelmedi. Siz ne diyorsunuz bu fikir alışverişine?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir