İran’ın saldırısı tansiyonu fırlatmıştı… Bu kez Pakistan vurdu

İran’ın Pakistan topraklarında saldırı düzenlemesine “tüm seçenekler masada” yanıtını veren İslamabad, İran’da Beluci militanları hedef alan saldırılar düzenledi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, istihbarata dayalı operasyon kapsamında İran’a yüksek koordineli saldırılar düzenlendiğini ve “çok sayıda teröristin öldürüldüğünü” duyurdu.

İran medyası ise birden fazla füzenin Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan vilayetinde bir kasabayı vurarak üç kadın ve dört çocuğun ölümüne yol açtığını bildirdi. Medyada yer alan haberlerde ölenlerin hiçbirinin İranlı olmadığı da belirtildi.

‘SONUÇLARI OLACAK’ DEMİŞLERDİ

İran Salı günü, Pakistan içerisinde bulunan İsrail ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği militan üslerine saldırmıştı. Tahran, İran’ın güneydoğusundaki Rask kentinde 12 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen Ceyşu’l Adl adlı örgütün Pakistan sınırındaki kamplarını hedef aldıklarını açıklamıştı.

Pakistan ise sivillerin vurulduğunu ve iki çocuğun öldüğünü söyleyerek Tahran için bu eylemin sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

İran’ın hafta başında Irak’ın Erbil kentine ve Suriye’deki IŞİD hedeflerine düzenlediği saldırılar da bölgede büyük gerilime yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir