Katlanabilir akıllı telefon satışları rekor kırdı, Samsung payını kaybediyor

Katlanabilir akıllı telefonlar, bu yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül ayları) satış rekorları kırarak önemli bir başarıya imza attı. Bu başarıda, Samsung’un Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5 modellerini piyasaya sürmesinin büyük etkisi oldu. Ayrıca, Çin’den gelen artan rekabet de bu artışta önemli bir rol oynadı.

DSCC’ye göre, katlanabilir telefonların satışları, 2023’ün ikinci çeyreğine kıyasla %215, 2022’nin üçüncü çeyreğine kıyasla ise %16 artarak 7 milyon adede ulaştı. Bu, geçen yılın aynı döneminde ulaşılan 6.1 milyonluk önceki zirveyi geride bıraktı.

Samsung, pazar payında %72 ile hakim konumda olmasına rağmen, geçen yıla göre %86’lık payından düşüş yaşadı. Sıradaki en büyük oyuncu ise %9 ile Huawei oldu ve onu %8 ile Honor takip etti. Samsung’un Z Flip5 modeli pazarın %45’ini, Fold5 ise %24’ünü ele geçirdi. Huawei’nin Mate X3 ve Honor’un Magic V2 modelleri her biri %6 pazar payına sahip oldu.

Katlanabilir akıllı telefon satışları rekor kırdı, Samsung payını kaybediyor

2023’ün dördüncü çeyreğinde, yani Ekim-Aralık aylarında, katlanabilir telefon satışlarının üçüncü çeyreğe göre %35 azalması, 2022’nin dördüncü çeyreğine göre ise %47 artması bekleniyor. Bu düşüş, Samsung’un bu çeyrekte beklenenden daha düşük sevkiyat yapması ve yeni ürün lansmanlarında yaşanan bazı gecikmelerden kaynaklanıyor. Samsung’un pazar payının %42’ye düşmesi bekleniyor ki bu, geçen yılın %83’lük payından oldukça düşük bir oran.

Diğer yandan, Huawei’nin pazar payının %21’e yükselmesi, Honor’un ise %19 ile yakın takip etmesi bekleniyor. Mate X5‘in pazar payı %15 ile ikinci sıraya yükselerek Z Flip 5’i (%22) takip etmesi ve Fold5’i (%12) geride bırakması öngörülüyor. Honor Magic V2 de üçüncü sıraya yükselerek Fold5’i geride bırakacak.

2023 yılı boyunca katlanabilir telefon satışlarının, 2022’ye kıyasla %23 artarak 15.8 milyon adede ulaşması bekleniyor. Tüm yıl boyunca en popüler beş model sırasıyla Galaxy Z Flip5, Z Fold5, Z Flip4, Honor Magic V2 ve Huawei Mate X5 olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir