Müze müdürü hırsızlara çağrıda bulundu: Tablomuzu geri alabilir miyiz?

17. yüzyılın en önemli portre ressamlarından Frans Hals’in ‘Bir Kupa Birayla Gülen İki Çocuk’ tablosu, Ağustos 2020’de Hollanda’nın Leerdam kentindeki Hofje van Mevrouw van Aerden Müzesi’nden çalındı. Salı günü Hals’ın çalışmalarının yer aldığı bir serginin açılışında konuşan Amsterdam’daki Rijksmuseum’un genel müdürü Taco Dibbits, 15 milyon euro değer biçilen tablonun kompozisyonu nedeniyle özellikle sıra dışı olduğunu belirterek, hırsızlara geri getirilmesi çağrısında bulundu.

The Guardian’ın aktardığı habere göre, Dibbits konuşmasında, “Bu muhteşem bir tablo. Hals, genellikle bir grup portresi ya da tek başına insanlar çiziyor. Burada etkileşim halindeki iki çocuğu görüyorsunuz. Bu, göstermeyi çok istediğimiz bir şey. Umarım tablo yeniden bulunur. Bu hepimize ait bir tablo” ifadelerini kullandı.

Cuma günü ziyarete açılacak olan sergide, Frans Hals’in 50 eseri yer alıyor. Rijksmuseum’da yer alan sergi, yakın zamanda Londra’daki National Gallery’de düzenlenen ve daha sonra Berlin’e gidecek olan bir sergiye dayanıyor olsa da, içinde benzersiz eserler de yer alıyor. Bunlar arasında, belediye başkanının özel izniyle ilk kez Haarlem’in dışında sergilenen, 1616’dan kalma, St George Milis Şirketi Subaylarının anıtsal Ziyafeti de yer alıyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir